آشنایی با راه‌هایی برای پیشگیری از مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن

به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده،  مونوکسید کربن ناشی از سوخت‌های فسیلی، منابع گرمایشی مانند شومینه و … است و می‌تواند علائمی از قبیل سردرد، سرگیجه، ضعف، ناراحتی معده، استفراغ، درد قفسه سینه، و سردرگمی را به همراه داشته باشد.

هر کسی در معرض مسمومیت با گاز مونوکسید کربن است با این حال، نوزادان، افراد مسن، افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی مزمن، کم‌خونی یا مشکلات تنفسی در معرض خطر بیشتی هستند. همه ساله بیش از ۴۵۰ نفر از مردم آمریکا دچار مسمومیت با این گاز شده و بیش از ۵۰ هزار نفر تحت مراقبت در اورژانس قرار می‌گیرند.

ارائه این آمارها در حالی است که با انجام اقدامات موثر حفاظتی در فصول سرد می‌توان از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن به طور کامل در امان ماند.

مونواکسید کربن از سوختن ناقص مواد حاوی کربن و ترکیب شدن آنها با اکسیژن ایجاد می‌‌شود. گاز منوکسیدکربن با هموگلوبین ترکیب شده و این مولکول را از بین می‌‌برد، بنابراین، هموگلوبین دیگر نمی‌‌تواند با اکسیژن ترکیب شود و بافت‌ها و اعضای بدن دچار کمبود اکسیژن می‌‌شوند. دستگاه‌هایی که در منزل می‌توانند گاز منوکسید کربن را تولید کنند شامل دستگاه‌های حرارت مرکزی، بخاری، آب گرمکن، اجاق ‌ها، گاز آشپزخانه و … هستند.

نداشتن تهویه مناسب یا بسته شدن دودکش‌ها در این وسایل باعث سوختن ناقص مواد نفتی شده و انسان را در معرض خطر مسمومیت با منوکسیدکربن قرار می‌‌دهد.

*برای کاهش خطر مسمومیت بهتر است نکات زیر را رعایت کنید.

*در موارد زیر به فکر مسمومیت با گاز منوکسید کربن باشید:

*درمان مسمومیت با منوکسیدکربن

* وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

منبع:همشهری آنلاین

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *