ارتقای سطح آگاهی و آموزش‌های خودمراقبتی گامی موثر در مهار ایدز

ارتقای سطح آگاهی و آموزش های خودمراقبتی گامی موثر در مهار ایدز

خبرگزاری آریا – تهران- ایرنا- ایدز از جمله بیماری های واگیرداری است که می توان با توسعه راهبردهای آموزشی و اقدام های گسترده فرهنگی در جهت مبارزه با آن گام برداشت و با شفاف سازی و آگاهی بخشی، نسبت به پیشگیری و کنترل این بیماری همت گماشت و اینگونه سلامت و توسعه اجتماعی جامعه را تضمین کرد.


ارتقای سطح آگاهی و آموزش های خودمراقبتی گامی موثر در مهار ایدز

پیشرفت و تکامل دانش بشر سبب شد تا راه های درمان و کنترل برخی بیماری های سخت و بدون اعلاج کشف شد و امید به افزایش عمر و برخورداری از سلامت ارتقا بخشید اما در این میان همگام با تحولات علم و آگاهی، بیماری های ناشناخته و غیرقابل درمانی در میان جهانیان به وجود آمد و انسان امروزی را در سردرگمی و نگرانی رها کرد. بیماری های عفونی و واگیرداری همچون ایدز که با گسترش و انتشار خود در بدن هر فرد، زندگی فردی و اجتماعی را با خطر روبرو می سازد و هزینه های سنگین مادی و معنوی را بر جامعه تحمیل می کند.

این بیماری باعث ایجاد نقص در سیستم دفاعی بدن می شود و فعالیت صحیح دفاعی بدن را مختل می‌کند و از طریق ویروسی به ‌نام HIV از فردی به فرد دیگر انتقال می‌یابد. از آنجا که سیستم ایمنی فرد مبتلا به ایدز ضعیف می‌شود، بیمار ممکن است دچار انواع متفاوت از نشانه ‌های بیماری‌ ها و عفونت ‌های فرصت ‌طلب شود.

«تب، خستگی، درد عضلات، درد مفاصل و ورم غدد لنفاوی، گلودرد و سردرد، راش های پوستی، تهوع، استفراغ و اسهال، کاهش وزن، پنومونی یا ذات الریه، سرفه های خشک، تعریق شبانه و تغییر شکل ناخن ها»، نشانه های شایع بیماری ایدز هستند که با فاصله زیادی پس از ورود ویروس HIV به بدن خودشان می دهند.

الگوی شیوع ویروس HIV در سال های گذشته دچار تغییرهای جدیدی شده است و به گفته کارشناسان بهداشتی «اعتیاد تزریقی 40 درصد، تماس جنسی40 درصد و انتقال از طریق مادر به فرزند چهار درصد موارد ایدز را به خود اختصاص می دهند.»

روز نخست دسامبر از طرف سازمان جهانی بهداشت «روز جهانی مبارزه ایدز» نامگذاری شد و فرصتی برای اتحاد مردم سراسر دنیا در مبارزه با ایدز و حمایت از مبتلایان به این ویروس محسوب می شود. به همین مناسبت شعار این روز در سال جاری «افزایش تاثیر از طریق شفافیت، مسوولیت پذیری و مشارکت» در نظر گرفته شده است تا اینگونه با مشارکتی همگانی و آگاه سازی در مهار این بیماری کوشید.

«مینو مُحرز» رییس مرکز تحقیقات ایدز بیمارستان امام خمینی و عضو شورای برنامه ‌ریزی کرسی یونسکو در زمینه آموزش سلامت، ایدز را بیماری پرخطری در جامعه دانست که باید با اطلاع رسانی و آگاه سازی از گسترش آن جلوگیری کرد. دیدگاه های وی را در ادامه از نظر می گذرانیم.

** درمان بهترین راه پیشروی بیماری

اگر فرد مبتلا به ویروس ایدز سریع به پزشک مراجعه و تحت درمان قرار گیرد می تواند از پیشروی و شیوع این بیماری خطرناک جلوگیری کند. درمان زودهنگام حجم ویروس را در خون پایین می آورد و میزان ابتلا را کم می کند. اینک بیش از یک هزار و 500 مرکز درمان و مشاوره در کشور وجود دارد که همه پزشکان این مراکز دوره های بازآموزی را در مرکز تحقیقات ایدز آموزش می بینند. داروهای این بیماران به صورت رایگان در اختیار مبتلایان قرار می گیرد و خدمات آنان به بهترین شکل ممکن انجام می شود. تمامی کشورها با عزمی همگانی به ریشه کنی این بیماری می اندیشند تا میزان ابتلا به آن را مهار کنند و درمان موثری را برای مبارزه با پیشرفت این بیماری فراهم آورند.

** افزایش بیماری ایدز؛ پیامد تابوانگاری آن در جامعه

آگاهی ناکافی جامعه از این بیماری سبب می شود تا افراد مبتلا برای درمان خود اقدامی انجام ندهند و آسیب های زیادی را متوجه خویش و دیگران کنند. گاهی افراد نمی دانند زندگی کردن با فرد مبتلا به اچ آی وی مثبت سبب نمی شود که آنها نیز مبتلا شوند زیرا این ویروس تنها به وسیله تماس جنسی و خون آلوده وارد بدن می شود. نبود برخی امکانات و تجهیزات پزشکی لازم در بیمارستان‌ها جهت جلوگیری از انتقال این بیماری به پزشک نیز مهم‌ترین علت‌ پذیرش نکردن بیماران مبتلا به ایدز در بیمارستان‌ها است. برخی بیماران نیز معتقدند که برای پذیرش در بیمارستان ها برای عمل جراحی مشکل دارند و حتی بعضی از دندانپزشکان از پذیرش این گونه افراد جلوگیری می کنند یا به سختی آنها را درمان می کنند. رفتارهای ناپسند با این بیماران ناشی از نداشتن آگاهی و نگرش منفی مردم به شمار می رود. بیماران اچ آی وی مثبت به هیچ وجه احتیاج به ایزوله کردن ندارند چون ویروس این بیماری تنها از چند راه انتقال پیدا می‌کند. بنابراین وقتی افراد اطلاعات درست ندارند، به جای مبارزه با ویروس اچ آی وی از فرد مبتلا دوری می کنند.

گاهی به علت تداوم نگرش منفی در این زمینه این بیماران از پذیرش در بخش خصوصی و دولتی باز می مانند. در بیشتر کشورهای آفریقا و اروپا داشتن اچ ای وی مثبت حتی برای استخدام نیز مهم نیست اما در ایران برای استخدام فرم می‌دهند، در حالی که این عمل غیر قانونی است. برخی کشورهای حوزه خلیج فارس مثل امارات و قطر اگر بیمار تبعه خارجی مبتلا به ایدز شود، فرد را اخراج می‌کنند. در هر صورت باید دانست ایران در ارتباط با رفتار علمی و منطقی با بیماران دچار ایدز وضعیت بهتری از برخی از کشورها دارد.

** کنترل بیماری ایدز در کشورهای غربی با آگاهی بخشی

اکنون بیماری ایدز در کشورهای در حال توسعه به سرعت در حال گسترش است که تاثیر برجسته ای بر سلامت و توسعه اجتماعی- اقتصادی آنها دارد و شیوع عفونت HIV در جوانان این کشورها به میزان خطرناکی سیر صعودی را سپری می کند اما در کشورهای توسعه یافته توانستنه اند با شفاف سازی و آگاهی بخشی از گسترش این بیماری از راه تماس جنسی جلوگیری کنند. کشورهای جهان تصمیم دارند تا در فاصله سال های 2015 تا 2030 پایان بیماری ایدز را اعلام دارند، یعنی این بیماری نباید یک مشکل بهداشتی باشد و کشورها بتوانند به جایگاهی دست یابند که اگر فردی به بیماری ایدز مبتلا شود بدانند این امر تنها بر پایه یک اتفاق رخ داده است. دسترسی وزارت بهداشت به گروه های پر خطر مانند رفتارهای پرخطر جنسی، اعتیاد تزریقی و مصرف هر گونه مواد اعتیاد آوری که می تواند افراد را در معرض ابتلا به ایدز قرار دهد، افزایش پیدا کرده و افزون بر این مشاوره با این افراد افزایش قابل توجهی یافته است که آنها به نوعی متقاعد شده اند که آزمایش های لازم را انجام دهند.

** آمار واقعی از تعداد مبتلایان به ویروس ایدز در کشور

افراد باید به مراکز وزارت بهداشت مراجعه کنند و پس از مشاوره آزمایش انجام دهند. این امکان هم به ‌صورت رایگان در همه نقاط کشور وجود دارد اما بیشتر اغلب افراد به دلیل ترس از پاسخ مثبت در صورت داشتن رفتار پر خطر هم به مراکز آزمایش ایدز مراجعه نمی‌کنند که عمده نگرانی هم به همین علت است که نتوان روند افزایش مبتلایان به ایدز را کنترل کرد. مبتلایان به ویروس ایدز یا سعی در پنهان کردن بیماری خویش دارند یا اینکه خود نیز نمی‌دانند مبتلا هستند و به واسطه رفتارهای پر خطر جنسی ویروس را میان همه پخش می‌کنند. امکان ازدواج و فرزندآوری برای بیمار مثبت و منفی وجود دارد. یعنی پس از شست‌ و‌شو و ضد عفونی کردن اسپرم بیمار مبتلا به اچ آی وی می‌توان به روش آی وی اف، نطفه را در رحم مادر جایگزین کرد تا فرزند سالمی به دنیا بیاورد.

** خطر گسترش ایدز با مصرف مواد روان افزا

مشکل اصلی تمایل برخی افراد به مواد روان افزا است که نمی‌دانند روان افزا‌ها داروهای بسیار خطرناکی هستند که مغز را از کار می‌اندازند. حتی گاهی این مواد در آرایشگاه‌ها برای لاغری تبلیغ می‌شود. یعنی آگاهی کامل در این موارد وجود ندارد، متاسفانه روز به روز هم تعداد و تنوع این مواد بیشتر خواهد شد که بسیار خطرناکند و این مقوله به دلیل برخی تماس های جنسی خارج از عرف، آمار افزایش ابتلا به ایدز را بالا خواهد برد.

** اجباری شدن آزمایش اچ آی وی پیش از ازدواج

انجام دادن آزمایش اچ آی وی پیش از فرزندار شدن، استخدام، شروع تحصیل و… به لحاظ فنی و اقتصادی توجیهی ندارد و در هیچ کشور دیگری تجربه مثبتی نداشته است. پیش از ازدواج نیز آزمایشی مناسب محسوب می شود که منشا ژنتیکی داشته باشد زیرا امکان دارد، ویروس ایدز هنگام تست اچ آی وی در دوره پنهان باشد. آموزش جوانان به وسیله خانواده و مدرسه با همکاری وزارت آموزش و پرورش و دیگر سازمان ها یکی از مهمترین برنامه های تحقق برنامه استراتژیک چهارم ایدز کشور به شمار می رود. یکی دیگر از برنامه های وزارت بهداشت، تقویت کیفی برنامه های کاهش آسیب های ناشی از اعتیاد محسوب می شود. همه تمهیدات لازم برای انجام دادن آزمایش های سریع در زنان باردار، تشخیص عفونت احتمالی و تحت درمان قرار دادن آنها انجام شده است که مادران باردار، در نخستین مراجعه، مشاوره و در صورت نیاز درمان می شوند، شانس انتقال ویروس آنها به فرزندش و دیگران به حداقل می رسد، عمر وی طولانی تر می شود و همسران آنها نیز تحت مراقبت قرار می گیرند و در صورت نیاز درمان خواهند شد.

** آگاهی بخشی درباره بیماری ایدز وظیفه خطیر رسانه ها

طبق آموزه های دینی آگاهی بخشی در هر مساله ای مهم محسوب می شود و این حق هر فردی است که از اصول سلامتی خویش آگاه باشد. رسانه ها به عنوان بزرگترین مرجع اطلاع رسانی وظیفه خطیر آگاهی بخشی و بازسازی به منظور افزایش اطلاعات مردم برای جلوگیری از افزایش آسیب‌های اجتماعی دارند. بیان واقعیت ‌ها درباره آسیب‌های اجتماعی یک ضرورت است که آن را نباید به منزله سیاه ‌نمایی در نظر گرفت. اطلاع رسانی در خصوص ایدز از طرف برخی پزشکان در رسانه‌ها منع می‌شود که هیچ مشکلی ندارد و حتی در رساله‌ مراجع در مورد روابط جنسی آموزش ‌هایی داده شده و حتی روحانیان نیز در صدا و سیما در این باره صحبت می‌کنند، بنابراین منع پخش برنامه پزشکی در خصوص ایدز ناشی از نگاه منفی مسوولان صدا و سیما است. در شورای سیاست‌گذاری صدا و سیما باید درباره بیماری ایدز برنامه ریزی های لازم صورت پذیرد و تنها به تبلیغ و تیزرهای کوتاه بسنده نشود. مسوولان صدا و سیما نباید تنها این موضوع فکر کنند که ممکن است با پخش چنین برنامه هایی در جامعه تنش به وجود بیاید در حالی که این تنش زمانی حاصل می شود که فرزندان به دلیل ناآگاهی مبتلا به ایدز می شوند و برای خود، خانواده ها و همچنین جامعه آسیب های غیرقابل جبرانی را به وجود می آورند، بنابراین رادیو و تلویزیون باید در زمینه اطلاع‌رسانی و آگاهی‌ بخشی به مردم جامعه و جوانان احساس مسوولیت کند.

*گروه اطلاع رسانی

خبرنگار: مریم همتی**انتشار دهنده: شهربانو جمعه

پژوهشم**9117**2002**9131

ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.

انتهای پیام /*

منبع:خبرگزاری آریا

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *