• صفحه اول
 • >
 • زیبایی
 • >
 • مو
 • >
 • اطلاع‌رسانی، مهم‌ترین راهکار برای جلوگیری از ایدز تزریق سرنگ آلوده همچنان قربانی می‌گیرد

اطلاع‌رسانی، مهم‌ترین راهکار برای جلوگیری از ایدز تزریق سرنگ آلوده همچنان قربانی می‌گیرد

به گارش سلامت نیوز، قانون نوشت: اعلام این آمار در حالی است که همچنان تزریق از راه سرنگ آلوده در مصرف کنندگان مواد مخدر، بیشترین عامل شیوع این بیماری را دارد. ار جمله راهکارهای مبارزه با این بیماری از سوی وزرات بهداشت، توزیع سرنگ میان معتادان و کارتن‌خواب هایی است که از سرنگ آلوده به صورت شریکی استفاده می کنند و راهکار دیگر نیز توزیع ابزارهای پیشگیری از انتقال بیماری‌های جنسی میان معتادان است اما همچنان آموزش مهم ترین راهکار برای کنترل این بیماری عنوان شده است؛ اینکه چگونه نهادهای مختلف بتوانند از راه های مختلف اطلاع رسانی کرده و بیماران قبل از آنکه اطرافیان‌شان را به این بیماری مبتلا کنند شناسایی شوند و تحت درمان قرار بگیرند.

البته نگرانی از شیوع بیماری ایدز در میان زنان و تغییر الگوی انتقال آن از تزریق مشترک به روابط پرخطر، مدت‌ زیادی است مطرح شده و دستگاه‌های مسئول ضمن هشدار نسبت به آن، راهکارهای مختلفی را نیز پیشنهاد می‌دهند. ایران متعهد شده تا سال ۲۰۲۰، ۹۰ درصد موارد مبتلا به این بیماری را شناسایی کند و ۹۰ درصد افراد شناسایی‌شده تحت درمان داروهای ضد رترو ویروس قرار گیرند. ۹۰ درصد افراد تحت درمان، بار ویروس در بدن‌شان به قدری کاهش یابد که قدرت انتقال به سایرین به حداقل ممکن برسد. دکتر پروین افسر کازرونی، رییس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت در همین باره آخرین آمار ابتلا به این بیماری مزمن در کشور را تا پایان خرداد 96 ، ۳۶۰۳۹ نفر اعلام کرده است. آماری که طبق اظهارات مسئولان وزارت بهداشت تنها ۳۰ درصد موارد مبتلا را شامل می‌شود و ۷۰ درصد آن‌ها شناسایی نشده و از ابتلای خود آگاهی ندارند.

مردان مبتلاتر از زنان!

کازرونی درباره شناسایی مبتلایان به این بیماری گفت: «بر اساس نظام جامع مدیریت داده‌های الکترونیک اچ‌آی‌وی کشور، تا پایان خرداد ۱۳۹۶در مجموع ۳۶۰۳۹ نفر مبتلا به اچ آی وی شناسایی، ثبت و گزارش شده‌اند که ۸۴ درصد آنان را مردان و ۱۶ درصد را زنان تشکیل می‌دهند. ۵۲ درصد موارد ثبت شده نیز در گروه سنی ۲۱ تا ۳۵ سال هستند». کازرونی با اشاره به اینکه از میان آمار مبتلایان به ایدز تعداد ۹۷۶۴ نفر فوت شده اند و ۱۴۶۵۶ نفر نیز وارد مرحله ایدز یا همان اچ آی وی پیشرفته شده‌اند».کازرونی تزریق با سرنگ آلوده مشترک را بیشترین راه انتقال این بیماری اعلام کرد و گفت:« از سال ۱۳۶۵ تا به امروز در کشور به ترتیب تزریق با وسایل مشترک در مصرف‌کنندگان مواد با ۶۵.۸ درصد، رابطه جنسی با ۱۹.۶ درصد و انتقال از مادر به کودک با ۱.۵ درصد جزو علل ابتلا به اچ آی وی در بین تمام موارد بیمار بوده‌اند. راه انتقال در ۱۲.۴ درصد از این گروه نامشخص مانده است. البته راه انتقال ۰.۷ درصد از این موارد مربوط به خون و فرآورده‌های خونی در سال‌های پیش از اجرای سیاست پالایش صد در‌صدی خون سالم توسط سازمان انتقال خون بوده است».

رییس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در سه ماه اول سال جاری، ۳۳ درصد موارد ثبت شده را زنان و ۶۷ درصد آن‌ها را مردان تشکیل می‌دهند ادامه داد:«راه احتمالی انتقال در ۳۲.۷ درصد موارد، اعتیاد تزریقی، ۴۷.۹ درصد، روابط جنسی، دو درصد از مادر به کودک و در ۱۷.۴ درصد راه احتمالی ابتلا بیان نشده است. همچنین هیچ مورد ابتلای جدیدی از طریق خون و فرآورده‌های خونی ثبت نشده است».

آموزش های روانی را جدی بگیریم

احمد همتی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس درباره فعالیت های وزارت بهداشت برای جلوگیری از شیوع این بیماری در گفت وگو با «قانون »گفت: «بیماری هایی مانند ایدز که اپیدمی می شود، به هر حال در مقطعی از سال شیوع پیدا کند و دوباره به مسیر خودش بر می گردد. در اروپا هم به همین شکل است در برخی دوره ها این بیماری تشدید می شود و دوباره به حالت عادی بر می‌گردد». همتی با اعلام اینکه اما این دلیل نمی شود که ما راهکارهای‌مان را برای پیشگیری از این بیماری به روز نکنیم، ادامه داد: «موضوع بیماری ایدز بحثی جهانی است که مربوط به ایران نیست. این معضلات را کشورهای دیگر هم دارند. آموزش های کافی باید داده شود که تا حدودی وزارت بهداشت این کار را انجام داده است.

در بخش دیگر باید فرهنگ سازی را انجام دهیم تا در سطح جامعه کسانی که حداقل نسبت به این بیماری مشکوک هستند، آزمایش دهند و شناسایی شوند». همتی درباره اینکه آموزش های روانی را برای کنترل این بیماری جدی بگیریم، تاکید کرد: «بر طبق باوری قدیمی کسانی که مبتلا به ایدز هستند همیشه مورد هجمه های زیادی هستند تا به هر حال به هر قیمتی موضوع بیماری شان را نگویند اما راه های سرایت ایدز خوشبختانه معلوم است و بیشتر از راه خون و جنسی سرایت می کند. سرنگ های آلوده و روابط جنسی ناایمن از راه های انتقال بیماری هستند. باید گفته شود که حتی ترشحات بزاق هم نمی‌تواند راهی برای انتقال این بیماری باشد؛ بنابراین این‌ها باید اطلاع رسانی شود و افرادی که دچار این بیماری می‌شوند، دوره ای را پشت سر می‌گذارند که بیماری در بدنشان مخفی است. این دوره ممکن است 10 سال طول بکشد. در این 10 سال خیلی‌ها به این بیماری مبتلا می‌شوند و از راه ها ی جنسی آن را منتقل می کنند».

دستگاه‌های فرهنگی به میدان بیایند

همتی با بیان اینکه این بیماران باید شناسایی شوند و برای درمانشان برنامه‌ریزی های لازم از جمله آموزش برای پیشگیری باید انجام شود، افزود: «آموزش های ما باید از سنین مدارس آغاز شود چون در سنینی هستند که کمتر به این مسائل توجه می کنند اما باید آموزش های مربوط در این مورد را ببینند؛ به خصوص دبیرستانی ها که در سن بلوغ جنسی هستند و باید این موارد را مد نظر قرار دهند. آموزش‌ها باید به صورت رسمی یا غیررسمی انجام شود. البته در حال حاضر تعدادی از مدارس معلم بهداشت ندارند و این کمبود برای آگاهی رسانی به آن‌ها در این مورد بسیار حس می‌شود. حداقل وجود معلم بهداشت باعث می شود که مقابل این بیماری در مدارس گرفته می شود. به نظر من حتی در کتاب های درسی هم باید به این موارد اشاره شود تا بتوانند آموزش های لازم را در این زمینه ببینند. البته این موارد تا حدود نسبی انجام شده و به خاطر همین کنترل نسبی هم انجام شده است.

بیشتر از 20 سال است که ایدز در ایران تشخیص داده شده و اگر این کنترل ها نبود، ممکن بود صدها و هزاران مورد دیگر را نیز داشته باشیم». بشیر خالقی، دیگر عضو کمیسیون بهداشت مجلس نیز نزدیک شدن به روز جهانی ایدز را فرصتی برای مطرح کردن مشکلات این بیماران عنوان کرد و افزود:«دستگاه های فرهنگی و صدا و سیما همه باید بیایند و برای آگاهی سازی مردم نسبت به این بیماری بسیج شوند. این بسیار مهم است. بالاخره ما شاهد این هستیم که عدم آگاهی رسانی در این حوزه چه ضربه هایی را به جامعه وارد می کند. وقتی این بیماری در کنار مشکلات دیگر معضلات دیگری را هم برای جامعه ایجاد می کند باید جلوی آن را بگیریم. چالش های این بیماری در جامعه ما بسیار زیاد است و باید جلوی آن را حتما بگیریم». این نماینده مجلس درباره تبعات عدم اطلاع رسانی افزود:« اگر بخواهیم در این زمینه فرهنگ سازی نکنیم تا این بیماران برای شناسایی بیماری‌شان به درمانگاه ها مراجعه نکنند تبعات کنترل این بیماری برای‌‌مان بسیار سخت‌تر خواهد بود. شورای عالی سلامت باید برنامه هایش را در کنترل اعتیاد منجر به ایدز که در میان کارتن خواب ها به وفور دیده می شود، نظام‌مند کند تا شاهد کمتر شدن این بیماری باشیم».

منبع:سلامت‌نیوز

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *