افزایش 15 درصدی مراجعان نزاع به پزشکی قانونی سیستان و بلوچستان

دکتر رضا عبدی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پنج هزار و 524 نفر در این مدت به دلیل جراحات ناشی از نزاع به پزشکی قانونی سیستان و بلوچستان مراجعه کردند.

وی افزود: این آمار در مقایسه با چهار هزار و 826 مراجعه کننده نزاع در مدت مشابه سال گذشته، 15 درصد افزایش را نشان می دهد.

وی ادامه داد: از کل مراجعان نزاع هفت ماهه نخست امسال به پزشکی قانونی سیستان و بلوچستان چهار هزار و 330 نفر مرد و هزار و 194 نفر دیگر زن بودند.

مدیرکل پزشکی قانونی سیستان و بلوچستان گفت: همچنین زاهدان با هزار و 910، زابل با هزار و 86، ایرانشهر با 897 ، سراوان با 592، چابهار با 543 و نیکشهر با 181 نفر به ترتیب بیشترین موارد نزاع را در این مدت داشته اند.

عبدی افزود: بیشترین آمار مراجعان نزاع به پزشکی قانونی سیستان و بلوچستان در این مدت با 889 نفر در خرداد ماه و کمترین آن با 708 نفر در شهریور ماه گزارش شده است.

وی در تشریح وظایف پزشکی قانونی در رابطه با مراجعه کنندگان نزاع گفت: ظاهر خون آلود تاثیری در صدور نظریه کارشناسی توسط پزشکی قانونی ندارد، مبنای صدور این نظریه نوع جراحت و عمق آن است لذا معاینه دقیق ‌تر ضایعات نیاز به تمیز بودن موضع و بررسی دقیق آن توسط کارشناسان پزشکی قانونی دارد.

مدیرکل پزشکی قانونی سیستان و بلوچستان ادامه داد: دیگر چیزی به نام طول درمان در پزشکی قانونی تعیین نمی ‌شود و این هم یکی دیگر از باورهای نادرست به یادگار مانده از گذشته است.

عبدی افزود: برای صدور نظریه کارشناسی در خصوص صدمات ناشی از نزاع توسط سازمان پزشکی قانونی ارائه معرفی نامه از مراجع قضایی و یا کلانتری الزامی است.

وی اظهار داشت: در صورت وجود جراحات و صدمات عمده و تهدید کننده، فرد می تواند پس از انجام اقدامات درمانی به پزشکی قانونی مراجعه کند، سوابق اقدامات انجام شده از مرجع درمان کننده اخذ خواهد شد تا حقی از فردی ضایع نشود.

به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان با وسعتی حدود 187 هزار و 502 کیلومترمربع (معادل 5/11 درصد مساحت کشور)، 19 شهرستان و بیش از 2 میلیون و 775 هزار نفر جمعیت پهناورترین استان کشور محسوب می شود.

3042**6081 خبرنگار: محدثه حیدری گرجی **انتشاردهنده: حیدر سرایانی

منبع:جماران

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *