• صفحه اول
 • >
 • زیبایی
 • >
 • مو
 • >
 • تسنیم گزارش می‌دهد: وقف آب در سرزمین بی‌آب کویری شفابخش است واقفین در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی وقف کنند همایش وقف و توسعه فرهنگ قرآنی در فریدن برگزار شد نیاز به وقف دانشگاه نداریم؛ واقفان در حوزه علم و فناوری وارد شوند

تسنیم گزارش می‌دهد: وقف آب در سرزمین بی‌آب کویری شفابخش است واقفین در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی وقف کنند همایش وقف و توسعه فرهنگ قرآنی در فریدن برگزار شد نیاز به وقف دانشگاه نداریم؛ واقفان در حوزه علم و فناوری وارد شوند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند ، در حالی که دست سرد دختر مو طلای‌اش را گرفته با دست دیگر کودکی در آغوش دارد که 6 ماهه است،  پاهای بدون جوراب دخترک معصومش که از سردی هوا قرمز شده بود نظرم را به خود جلب کرد جلو رفتم زن خود را لیلا معرفی کرد گویا از راه دوری به شهر آمده تا بتواند برای دکتر زنان در بیرجند نوبت بگیرد.

او از سربیشه آمده بود و برای این نوبت گرفتن 110 کیلومتر با ماشین‌های عبوری، خود را به مرکز استان رسانده بود. از همسرش پرسیدم گویا همسرش چندی پیش از داربست بنایی بر زمین افتاده و کمرش شکسته و در گوشه خانه زمین‌گیر شده است و او مجبور بود با دو کودک خود را به بیرجند برساند.

کارکردن با دو کودک برایم خیلی است

حال و روزش گویای این بود که وضعیت مالی زیاد خوب ندارد و در چهره معصوم کودکانش فقر و نداری زار می‌زد.

لیلا می‌گفت صبح به بیرجند آمده‌ام تا بتوانم یک کاری در حد تمیزکاری انجام دهم تا از آن طریق هزینه دکتری که قرار است امروز بروم را در بیاروم اما کارکردن با دو کودک برایم خیلی است.

فرزندم بیماری سخت و صعب العلاجی دارد

جلوتر رفتم پیرمردی عصا زنان را دیدم در حالی که عصا به دست با کوله پشتی که بر دوشش سنگینی می‌کرد آدرس دکتر مدنظر را از مردم جویا می‌شد و می‌گفت “خانم…آقا من سواد ندارم اسم مرا هم بنویسید نمی‌توانم یادداشت کنم از راه دوری آمده‌ام، در راه رضای خدا به من کمک کنید یا محتویات داخل کوله پشتی ام را بخرید”.

برخی از مردم از کنارش راحت عبور کرده برخی دیگر هم با دیدن داروهای گیاهی که از دل کوه‌های روستایش جمع‌آوری کرده بود تنها نظارگر بودند.

جلو رفتم باب سخن را با او گشودم. او از پسرش برایم گفت که بیماری سختی دارد و در کنج خانه افتاده و پدر آماده تا در شهر برایشان نوبت دکتر بگیرد.

وی افزود: فرزندم بیماری سخت و صعب العلاجی دارد و هزینه درمان او بسیار سنگین است اگرچه مددجوی کمیته امداد هستیم اما هزینه‌های درمان زیاد است و ای کاش کسی باشد مرا یاری کند.

برخی از پزشکان به علت فقر و نداری‌ام حتی جواب سلام‌مان را هم نمی‌دهند

امروز برای آمدن از روستا به شهر ده هزار تومان کرایه دادم و برای رفت هم باید ده هزار تومان دیگه بپردازم و روزی هم که قرار باشد فرزندم را به دکتر بیاروم این موضوع تکرار می‌شود ای کاش کسی بیاید در روستا هم به مشکلات مردم رسیدگی کند و ما روستائیان را دریابد.

او می‌گوید: گاهی برخی پزشکان وضعیت مالی و نداری ما را درک کرده و هزینه ویزیت دریافت نمی‌کنند اما گاهی برخی از آنها وقتی می‌بینند هزینه کافی نداریم حتی جواب سلام‌مان را هم نمی‌دهند.

آقا -خانم لطفا از من گل بخر

آن طرف‌تر دختر بچه‌ای را بر سر چهارراه نظاره می‌کنم که در یک دستش شاخه‌هایی از گل است و دست دیرش سپند دارد و جلوی ماشین‌ها می‌چرخاند. او در هوای سرد از رانندگانی که پشت چراغ قرمز هستند تقاضای خریدن گل دارد اما کسی او را نمی‌بیند و یا به او توجهی ندارد.

خود را به مادرش می‌رساند آن طرف‌تر دست فروشی می‌کند. احسان هم برادر کوچکش دستمال جیبی می‌فروشد و این کار هر روز زهرا بعد از تعطیل شدن از مدرسه است.

مادرم تنها یک کلیه دارد و برای درمان هزینه‌های سرطان زهرا باید هر روز کار کنیم

اگر نگاهی به دستهایش بیندازی آنقدر ضعیف و لاغر است که گمان می‌کنی 8 ساله است اما انگار 12 ساله است و می‌گوید خواهرم زهرا سرطان دارد و پدرم فوت کرده، مادرم هم تنها یک کلیه دارد و آنها برای درمان هزینه‌های سرطان زهرا باید هر روز کار کنند.

در بین همه آنچه که امروز در خیابان‌های شهرم نظارگر بودم و سخت مرا ناراحت کرده بود در راه خانه پلاکاردهایی که در مسیر خیابان‌ها نصب شده بود نظرم را به خود جلب کرد محتوای پلاکاردها صحبت از وقف بود “وقف سنت حسنه‌ای که برای انسان می‌تواند به یادگار بماند”.

وقف‌های جدید برای نیازهای مردم جامعه گامی مهم و خیر خواهانه است

کمی به فکر فرو رفتم آری می‌شود با وقف‌های جدید برای نیازهای مردم جامعه گامی مهم و خیر خواهانه  برداشت.

آری بیماری هرچه باشد برای انسان دردآور و سخت است حال اگر این بیماری سرطان و صعب العلاج باشد بیمار علاوه بر درد بیماری دغدغه هزینه‌های درمان هم خواهد داشت که وقت می‌تواند در این راه روزنه امیدی برای این بیماران باشد.

در خراسان جنوبی بیش از 2 هزار بیمار صعب العلاج نفس می‌کشند گرچه زیر پوشش نهادهای امداد هستند اما هزینه‌های گزاف درمان کمرشان را هم خم کرده است.

طبق آمارها تعداد بیماران دیالیزی، تالاسمی، هموفیلی و غیره در استان زیاد است اما تا وقتی کسی خدای نکرده گرفتار این بیماری‌ها نباشد نمی‌تواند درک کند که هزینه‌های درمان این بیماری‌ها در سال چقدر سرسام آور است.

شهرستان طبس در حوزه درمان و بهداشت وقفیات اندکی دارد

یکی از اقداماتی که می‌تواند به کمک مشکلات جامعه بیاید وقف است و بی‌تردید وقف در حوزه درمان یکی از نیازهای ضروری و انکارناپذیر جامعه امروز است که باید خیران، نیکوکاران و دیگر مسئولان نیات خیرخواهانه خود را به این سمت سوق دهند تا قدم‌های بیشتری در راستای کمک بیماران نیازمند برداشته شود.

 امام جمعه شهرستان طبس در هفته وقف از سوق یافتن وقفیات به سمت بهداشت و درمان اشاره کرد و اظهار داشت: در این شهرستان در حوزه درمان و بهداشت وقفیات اندکی وجود دارد که می‌توان با وقف در زمینه بهداشت و درمان در این شهرستان کمک زیادی کرد.

حجت‌الاسلام مهاجریان‌مقدم افزود: تشویق کردن واقفان در امر ترویج فرهنگ وقف تاثیر زیادی دارد و وقف موضوعی ارزشمند و یکی از راه‌های ماندگاری جمعیت در روستا و مناطق مرزی است.

وی اظهار داشت: دانشگاه‌ها باید توجهی به ترویج فرهنگ وقف داشته باشند و این فرهنگ باید توسط علما تبیین شود.

موقوفات با توجه به نیازهای امروزی جهت دهی شود

امام جمعه شهرمود نیز در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: موقوفات با توجه به نیازهای امروزی جهت دهی شود و اگر وقف جامع در حوزه توسعه بهداشت و درمان اتفاق  بیفتد و نهادیه شود کاری ارزشمندی رقم می‌خورد.

حجت‌الاسلام فلسفی افزود: وقف در حوزه سلامت و درمان یکی از نیازهای اساسی است  که باید فرهنگ وقف در این زمینه رواج یابید.

وی اظهار داشت: وقف آثار دنیوی، اخروی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی زیادی دارد و سبب ماندگاری می‌شود که علاوه بر آخرت در این دنیا و قبل مرگ از آن بهره‌ند می‌شویم.

خراسان جنوبی نیازمند وقف در زمینه آب است

از آن جایی که مقام معظم رهبری هم تاکید دارند که باید جامعه را به سمتی ببریم که وقتی کسی بیمار شد غیر از بیماری رنج دیگری نداشته باشد یعنی رنج پولی که نتواند به طبیب مراجعه کند و رنج اینکه نتواند دارویش را تهیه  و در بیمارستان بستری شود نداشته باشد.

پس با توجه به این سخنان چه خوب است وقف‌ها در جهت نیازهای روز جامعه از جمله درمان سوق یابد تا شاید به این امر لبخند رضایت بر روی لبان بیمار بنشیند و دعای خیر او پاداشی برایمان باشد.

اما علاوه با وقف در زمینه درمان، استان خراسان جنوبی نیازمند به وقف در زمینه آب است.

کارشناسان کمبود آب را در استان خراسان جنوبی در مرحله فوق بحرانی دانسته که وظیفه دولت تامین آب و مدیریت آب موجود است و همچنان این مردم با مشکل کمبود آب مواجه هستند که می‌توان با صرفه جویی و با وقفیات در زمینه آب گام‌هایی بزرگی برداشت.

بیش از 460 روستا با تانکر آبرسانی می‌شود

استان خراسان جنوبی جزو استان‌هایی است که مردمانش بیش از 17 سال است که طعم خشکسالی را می‌چشند و قعر طبعیت، خشکسالی و فرونشست‌های زمین مشکلات را برای کشاورزان و روستائیان دو چندان کرده است به گونه‌ای که مهاجرت‌ها را به دنبال داشته است.

بیش از 460 روستا با تانکر آبرسانی می‌شود و در شرایطی قرار داریم که با کمبود آب مواجه هستیم و آبادی‌های زیادی از استان با تنش آبی رو به رو هستند و برخی چاه‌ها و قنات‌ها خشک شده‌اند که در بسیاری از روستاها منبع آبی مطمئنی وجود نداشته و برای آبرسانی از راه‌های دور و دشت‌ها آب تامین می‌شود.

وقف‌ها را به سمت نقاط ضعف جامعه سوق دهیم

حال اینکه دولت به تنهایی قادر به حل مشکلات آب در روستاهای خراسان جنوبی نیست و یکی از بهترین منابع هزینه کرد سقا شدن است و خیرین می‌تواند وقفات خود  را در این راستا هزینه کنند.

لذت زندگی کردن در آب است چون یکی از مهمترین نعمت‌های الهی است اما از آن جایی که استان خراسان جنوبی در زمینه وقف آب سابقه‌ای دیرینه دارد و بیرجند  دومین شهری است که آب لوله‌کشی داشته است می‌توان گفت بزرگترین وقف آب را در کشور داریم که در این راستا خیران می‌توانند ورود پیدا کنند تا مانع مهاجرت از روستا به شهرها شوند.

خراسان جنوبی 10 هزار موقوفه داشته و موقوفات دارای 19 هزار و 800 رقبه هستند و چه خوب است که وقف‌ها را به نقاط ضعف جامعه سوق دهیم.

گزارش: اعظم انصاری

انتهای پیام/

منبع:خبرگزاری تسنیم

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *