تشویق ایسلندی برای کشور بدون داون

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، تا جام جهانی 2018 کمتر از 9 ماه باقی مانده است؛ مسابقاتی که احتمالا به جام تشویق ایسلندی معروف می‌شود. ایسلندی‌ها این روزها علاوه‌بر تشویق‌های ورزشگاهی و صعودشان به جام جهانی با جمعیتی کمتر از یک میلیون نفر تشویقی دیگر از جامعه پزشکی را نصیب خود کرده‌اند. آزمایش‌های غربالگری مربوط به سندروم داون در اوایل سال 2000 میلادی در ایسلند معرفی شد، اکثریت قریب به اتفاق زنان، نزدیک به 100 درصد، که آزمایش غربالگری سندروم داون در آنها مثبت بود بارداری خود را متوقف کردند.

کشور ایسلند با جمعیتی زیر یک میلیون نفر شاهد تولد سالانه ‌تنها یک یا دو کودک مبتلا به سندروم داون است که این مقدار ناچیز نیز در واقع به دلیل اشتباهات در نتایج آزمایش‌های غربالگری است. براساس آمار انجمن ملی سندروم داون، سالانه حدود 6 هزار کودک مبتلا به این نقص ژنتیکی در ایالات متحده به دنیا می‌آیند.

طبق آخرین اطلاعات موجود، نرخ ریشه‌کنی سندروم داون در ایالات متحده 67 درصد (1995 تا 2011)، در فرانسه 77 درصد (2015)، و در دانمارک 98 درصد (2015) است. سندروم داون که در گذشته مُنگُلیسم نیز نامیده می‌شد، یک بیماری ژنتیکی است که به دلیل حضور تمام یا بخشی از یک کروموزوم اضافی در جفت کروموزوم ۲۱ به وجود می‌آید که در اصطلاح علمی تریزومی ۲۱ نامیده می‌شود.

منبع:فرهیختگان آنلاین

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *