• صفحه اول
 • >
 • خبر
 • >
 • خدمات کلینیک‌های درد در انزوا؛ بیمه‌ها همکاری نمی‌کنند

خدمات کلینیک‌های درد در انزوا؛ بیمه‌ها همکاری نمی‌کنند

 • بوسیله
 • ۱۳۹۶-۱۱-۲۰
 • خبر
 • 0

به گزارش سلامت آنلاین ، در سال‌های اخیر همزمان با پیشرفت‌های جدید در شناخت منشاء، ماهیت، انتقال، اثرات و عوارض درد، نگرش نوینی نیز در نحوه برخورد با درد و بیمار دردمند در دنیا ایجاد شد و گروهی از متخصصان بیهوشی که از دیرباز مسئولیت ایجاد بی‌دردی و آرام‌بخشی برای بیمار در حین اعمال جراحی و سایر اقدامات دردناک را بر عهده داشته‌اند، رشته فوق تخصصی کنترل درد و کلینیک‌های چند تخصصی درد را پایه‌گذاری کردند.

در کشورهای پیشرفته با توجه به شناخت ابعاد گوناگون درد و اهمیت کنترل چند جانبه آن، کلینیک‌های درد چند تخصصی با سرعت زیادی گسترش یافته‌اند و نقش مهمی در کنترل بهتر درد بیماران و پیشرفت روزافزون دانش کنترل درد داشته‌اند. به طوری که تا سال ۲۰۱۰ تعداد ۷۵۰۰ کلینیک درد در ایالات متحده آمریکا مشغول به کار شده‌اند. در کشور ما نیز در چند سال اخیر این رشته فوق تخصصی مورد توجه جدی واقع شده و پس از بازگشت گروه اول دانش آموختگان این رشته از خارج کشور، دوره‌های فلوشیپ کنترل درد و کلینیک‌های چند تخصصی درد در دانشگاه‌های علوم پزشکی مادر راه‌اندازی شده‌اند .

هدف کلینیک درد، تشخیص و درمان سندرم‌های درد حاد و مزمن، بازگشت بیمار به کار و فعالیت عادی خود با حداقل میزان درد، به حداقل رساندن نیاز به مراقبت پزشکی، اجتناب از بازگشت آسیب و حفظ نتایج درمان است .

چه گروه بیمارانی به کلینیک درد مراجعه می‌کنند؟

دکتر محمدرضا نظافتی، متخصص بیهوشی و فلوشیپ درد و یکی از بنیانگذاران کلینیک‌های درد در ایران است. نظافتی به سلامت آنلاین توضیح می دهد: «کلینیک‌های درد به صورت آکادمیک از سال ۸۶ در مراکز و دانشگاهای فعال آغاز به کار کردند و به تدریج شناخته‌تر شدند.»

 وی ادامه می‌دهد: «معمولا بیشتر مراجعان این کلینیک‌ها بیمارانی هستند که از دردهای  عضلانی اسکلتی، آرتروز دردهای سر و گردن و همچنین گاهی اوقات درگیری‌های عصب‌های مختلف بدن رنج می‌برند. بعضی از بیمارانی که آرتروزهای پیشرفته دارند و نمی‌توانند جراحی کنند یا جراحی کرده و جواب نگرفته‌اند، همچنین بیمارانی که عمل‌های متعدد کمر و گردن انجام دادند، جراحی‌های متعدد مثل قفسه سینه یا حتی فتخ و جاهای مختلف دیگر را انجام داده و پاسخ خوبی از درمان نگرفتند، یا بخشی از درمان انجام شده و درد آنها هم چنان ماندگار است از جمله بیماران کلینیک‌های درد هستند.»

نظافتی با تاکیدبر اینکه عمده بیماران دیگر ما بیماران ناشی از دردهای سرطانی هستند که اندام و اعصاب آنها تحت تاثیر قرار گرفته یا ستون مهره‌های آنها خراب شده است، تصریح می‌کند: «بیشتر مراجعان ما در این دسته هستند. حتی بعضی از بیماران میگرنی یا بیماران غیر درد مثل تعریق بیش از حد اندام هم جزو مخاطب درمانی ما هستند. برخی بیماران دیابتی که نارسایی‌های عروق اندام پیدا می‌کنند هم از خدمات کلینیک‌های درد سود می‌برند. در واقع طیف وسیعی از بیماری‌ها می‌توانند توسط همکاران کلینیک‌های درد درمان شوند.»

سلسله‌مراتب اخذ مجوز کلینیک درد

یکی از سوالاتی که ممکن است برای اغلب متخصصان حوزه درد ایجاد شود، این است که اساسا فرایند اخذ مجوز برای تاسیس یک کلینیک درد به چه شکل است و وزارت بهداشت چه نقشی در رشد و پرورش این رشته تازه تاسیس دارد؟

دکتر نظافتی که به گفته خودش نقش زیادی در فرایند تدوین آیین‌نامه کلینیک‌های درد داشته است، با اشاره به فرایند خاص اخذ مجوز برای تاسیس کلینیک‌ درد تصریح می‌کند: «معمولا روال این گونه است که باید فیزیک محلی که پزشکان در آن فعالیت می‌کنند، برخی شرایط خاص داشته باشد. همچنین همکاران باید مدارک معتبر دانشگاهی بگیرند و کار را از طریق وزارت بهداشت و معاونت‌ درمان آن پیگیری کنند.»

وی ضمن اشاره به قدیمی بودن آیین‌نامه و شرایط خیلی سخت تاسیس کلینیک درد، ادامه می‌دهد: «پیش از این احداث کلینیک درد برای خیلی از همکاران امکان‌پذیر نبود. اما الان نسبتا شرایط خوب است. به هرحال محدودیت‌هایی هم وجود دارد که باید آنها را پذیرفت. در واقع همه دوستان با انجام برخی پیگیری‌ها و لحاظ کردن محدودیت‌ها می‌توانند کلینیک درد احداث کنند.»

سیاست‌ یک بام و دو هوای سازمان‌های بیمه‌گر

در این میان اما نکته‌ای که خاطر متولیان کلینیک‌های درد را آزرده‌ کرده، کاهش استقبال مردم از این کلینیک‌ها به دلیل برخی سیاست‌های شرکت‌های بیمه‌گر است. مردم در حالی تمایل خود را نسبت به مراجعه به این کلینیک‌ها از دست داده‌اند که پیش از این استقبال خوبی از کلینیک درد می‌کردند .

این متخصص بیهوشی و فلوشیپ درد در خصوص استقبال مردم و بیماران نسبت به کلینیک‌های درد، خاطرنشان می‌کند: «کلینیک های درد به تدریج جا افتاده اند و وضعیت آن با افزایش آگاهی‌های عمومی به نسبت بهتر شده است. واقعیت این است که چون بنده جزو گروه اولی بودم که مدرک مرتبط این رشته را گرفتم، آن زمان تعداد مراجعان خیلی کم و انگشت‌شمار بودند. اما به تدریج هم شناسایی شده و هم بیماران متوجه شدند که خدماتی که از کلینیک درد می‌گیرند، می‌تواند برای آنها کم عارضه‌تر و حتی اگر پوشش‌های بیمه‌ای مناسب باشد، کم هزینه‌تر هم باشد. روند کار خوب و در حال جا افتادن است، کمااینکه هر رشته جدید در این کشور نیازمند زمان است تا جا بیفتد.»

وی ضمن یادآوری اینکه در ابتدا وزارت بهداشت هم آگاهی زیادی از این رشته نداشت و ما توضیحات لازم را ارائه دادیم، می‌افزاید: «متاسفانه یکی از مشکلاتی که برای کلینیک‌های درد بعد از تغییرات در تعرفه‌ها ایجاد شد، این بود که خیلی از خدمات ما که تحت پوشش بیمه بود، از پوشش خارج و به عنوان خدمات ستاره‌دار و نشان‌دارعلامت گذاری شد. این خدمات نشان‌دار شامل جراحی‌های غیر ضروری، زیبایی و غیر لازم است.»

نظافتی ادامه می‌دهد: «شورای‌عالی بیمه در حالی این عمل‌ها را ستاره دار تشخیص داد که اتفاقا مورد نیاز بیماران سرطانی است و می‌تواند به آنها کمک کرده و درد آنها را کمتر کند. این مشکل در تدوین دوم کتاب اصلاح شد اما دوباره در تدوین سوم به حالت ستاره‌دار برگشت و قطعا بیماران ما از این داستان رنج خواهند برد.»

نظافتی ضمن انتقاد از عدم حمایت سازمان‌های بیمه‌گر از خدمات کلینیک‌های درد، می‌گوید: «وزارت بهداشت تنها یک رای در شورای عالی بیمه دارد و بنابراین توانایی تحت پوشش قرار دادن خدمات ما را ندارد. ما تمایل داریم بیمارانی که از این خدمات سود می‌برند، بیشتر شوند. البته نه به این معنا که تعداد بیماران زیاد شود، اینکه خدمات‌دهی بیشتری برای بیماران داشته باشیم.»

وی با تاکید دوباره بر اینکه عمده مشکلات ما با بیمه و تجهیزات است، تصریح می‌کند: «بعضی از تجهیزات ما ممکن است گران باشد. معمولا بیماران ما چون پوشش بیمه‌ای خوبی ندارند، توانایی مالی آن را هم ندارند که تجهیزات تهیه کنند. بیمه‌ها هم همکاری نمی‌کند و تعرفه های نامناسب یا عدم پوشش دارند. در این میان کسی که ضرر می‌کند بیماران هستند. به خصوص در کتاب جدید تعرفه ها، بیماران سرطانی و آنهایی که درد مزمن دارند از این مشکل و نا هماهنگی ضربه می‌خورند.» ( سلامت آنلاین / محسن طاهرمیرزایی)

منبع:سلامت آنلاین

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *