درمان طاسی سر یک گام تا تحقق

به گزارش  سرویس گوناگون جام نیـوز ، محققان دانشگاه یونسی واقع در کره جنوبی درمانی را برای ریزش موی اندروژنیک ابداع کردند که آزمایش حیوانی آن موفقیت آمیز بوده است؛ این درمان علاوه بر متوقف کردن روند ریزش مو، موجب رشد فولیکول‌های موی جدید نیز می‌شود.

 

محققان در این تحقیقات توانستند پروتئینی موسوم به CXXC5 را شناسایی کنند که عامل ریزش موی اندروژنیک یا ریزش مو با الگوی مردانه است. این نوع ریزش مو متداول‌ترین نوع طاسی بین مردان و زنان محسوب می‌شود.

هنگامی که پروتئین CXXC5 با پروتئین دیگری موسوم به Dishevelled ترکیب می‌شود، مانع رشد فولیکول و در نتیجه مانع رشد مو می شود.

محققان به‌منظور درمان ریزش مو، ماده‌ای موسوم به PTD-DBM ساخته‌ند که مانع ترکیب پروتئین‌های مذکور می‌شود. در آزمایشات اولیه محققان این ماده را به مدت 28 روز روی پوست موش‌های طاس آزمایش کردند و دریافتند این ماده موجب رشد فولیکول‌های جدید مو می‌شود.

نکته قابل توجه این است که شیوه جدید محققان علاوه بر درمان طاسی قادر است بافت آسیب دیده پوست را نیز ترمیم کرده و موجب رشد فولیکول‌های مو در این بافت‌ها شود.

در حال حاضر محققان عملکرد داروی جدید خود را روی جانوران مختلف آزمایش می‌کنند تا پیش از انجام آزمایشات انسانی از غیرسمی بودن آن اطمینان یابند.

گزارش کامل این تحقیقات درنشریه Journal of Investigative Dermatology منتشر شده است.

 

ثریا

2025

منبع:جام‌نیوز

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *