رئیس کمیسیون بهداشت مجلس: 4 میلیون نفر کارت اهدای عضو دارند

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی نوبخت؛ رئیس کمیسیون بهداشت مجلس در مراسم جشن نفس اهدای عضو گفت: انجمن اهدای عضو ایرانیان که از سال ۹۴ رسما کار خود را آغاز کرده است، از معدود انجمن هایی است که می‌بایست ارتباط تنگاتنگی با مردم داشته باشد. هنرمندان، ورزشکاران و خیرین زیادی در این راه ما را یاری کردند. تلاش ما این است از هزاران نفری که با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند، حیاتی دوباره ببخشیم.

وی افزود: دو نوع مرگ داریم. مرگ قلبی که ۹۵ درصد مرگ ها را تشکیل می‌دهد و مرگ مغزی که فرد با دستگاه حیات دارد. با تشخیص یک تیم پزشکی که از وزارت بهداشت حکم دارند، این شرایط مرگ مغزی بیمار تشخیص داده می‌شود.

نوبخت ادامه داد: با تلاش های فراوان در حوادث ترافیکی از ۲۵هزار مرگ و میر به ۱۸هزار مرگ و میر رسیده ایم که همچنان آمار بالایی است. بسیاری از این افراد دچار مرگ مغزی می شوند که با فرهنگ سازی می‌توان با اهدای اعضای آنها به دیگر نیازمندان حیات بخشید.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: در سال ۷۹ در مجلس ششم قانونی تصویب شد که حاصل آن نجات هزاران بیمار در آستانه‌ مرگ بود.

وی ادامه داد: ما در شرایطی هستیم که با آمار بالای مرگ و میر جاده ای سالانه حدود ۵ هزار نفر دچار مرگ مغزی می شوند. همه‌ این افراد شرایط اهدا ندارند اما به طور میانگین از هر فردی که دچار مرگ مغزی است ۵۳ عضو را می‌توان اهدا کرد.

نوبخت تاکید کرد: یکی از راه های اهدای عضو، اجازه فرد در زمان حیات است که با دریافت کارت اهدای عضو این موضوع ممکن می شود. در کشور ما ۴ میلیون نفر کارت اهدای عضو دارند که این آمار کافی نیست و می‌بایست با توجه به فرهنگ و اعتقادات مان این آمار افزایش یابد، اگرچه حتی با داشتن کارت اهدای عضو، باز هم هنگام اهدا، خانواده‌ فرد باید رضایت بدهند.

وی افزود: هم اکنون ۲۵ هزار نفر در لیست انتظار پیوند عضو هستند که با گسترش اینگونه فعالیت‌ها و همایش‌ها می‌توان این بیماران را نجات داد.

منبع:ایلنا

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *