شفاف‌سازی علیه اچ آی وی

شفاف سازی علیه اچ آی وی

خبرگزاری آریا –

چرا روز جهانی ایدز مهم است؟

به گزارش خبرگزاری آریا و به نقل از Awarenessdaysدر حال حاضر حدود 100 هزار نفر با این بیماری در انگلستان زندگی می کنند و تعداد دقیق بیماران در سراسر جهان، حدود 34 میلیون نفر برآورد شده است. تا کنون بیش از 35 میلیون نفر در سراسر جهان در اثر ویروس اچ آی وی/ ایدز جان خود را از دست داده اند و این یکی از مخرب ترین پاندمی ها در سراسر جهان است.

امروزه پیشرفت های علمی بسیاری برای درمان اچ آی وی انجام شده است و قوانینی برای محافظت از افراد مبتلا به اچ آی وی در نظر گرفته شده با این وجود، مردم هنوز در مورد مورد محافظت از خود و دیگران در برابر اچ آی وی چندان آگاهی ندارند و در بسیاری از نقاط جهان هنوز تبعیض هایی علیه بیماران اچ آی وی مثبت وجود دارد. روز جهانی ایدز مهم است؛ زیرا به مردم و دولت ها یادآوری می کند که هنوز هم برای افزایش آگاهی در زمینه این بیمای، مبارزه با تعصبات و بهبود روند آموزش فرصت وجود دارد.

آگاهی از نحوه انتقال ویروس، نحوه پیشگیری از آن، و واقعیت های زندگی با این ویروس می تواند گامی باشد برای مراقبت از سلامت خود و دیگران. تمام مردم دنیا می توانند حمایت خود از افراد اچ آی وی مثبت را در روز جهانی ایدز با استفاده از روبان قرمز که نماد بین المللی آگاهی و حمایت است، نشان دهند.

اچ آی وی چیست؟

بر خلاف دیگر ویروس ها، بدن شما نمی تواند از ویروس اچ آی وی یا ویروس نقص ایمنی بدن انسان خلاص شود؛ حتی با درمان. سلول هایT و سلول هایCD4 در بدن مسوول افزایش سیستم ایمنی بدن برای جلوگیری از عفونت ها هستند. ویروس اچ آی وی در مقابل منجر با کاهش این سلول ها در بدن شده و فرد در معرض ابتلا به عفونت ها و حتی سرطان ها قرار می گیرد. با گذشت زمان، اچ آی وی می تواند بسیاری از این سلول ها را از بین ببرد و تا جایی که بدن دیگر قادر به مقابله با عفونت نباشد.

اچ آی وی، از طریق رابطه جنسی با فرد آلوده به ویروس، استفاده از سوزن و یا سرنگ مشترک و یا تجهیزات مورد استفاده برای تزریق مواد مخدر، متولد شدن از مادر مبتلا به ایدز، سوزن آلوده به این ویروس، دریافت خون و فراورده های خونی و یا پیوند عضو از فردی که مبتلا به این ویروس بوده، تزریق غیربهداشتی، خالکوبی با وسایل غیراستریل منتقل می شود.

در حال حاضر درمان موثر و قطعی برای بیماران اچ آی وی مثبت وجود ندارد و تنها با مراقبت های پزشکی مناسب می توان آن را کنترل کرد، متوسط طول عمر بیماران را به متوسط طول عمر افراد عادی رساند و حتی خطر انتقال ویروس به دیگران را تا حد بسیار زیادی کاهش داد.

منبع:خبرگزاری آریا

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *