• صفحه اول
 • >
 • زیبایی
 • >
 • مو
 • >
 • مدرس مددکاری اجتماعی؛ خدمات حمایتی چند تخصصی از نیازهای اصلی کودک مبتلا به سرطان است

مدرس مددکاری اجتماعی؛ خدمات حمایتی چند تخصصی از نیازهای اصلی کودک مبتلا به سرطان است

دکتر مرضیه قرائت مدرس مددکاری اجتماعی، در گفتگو با خبرنگار مهر ، با بیان آنکه در دیدگاه سنتی تمرکز تنها بر شخص بیمار و رفع بیماری است، افزود: در چند دهه اخیر این نگرش تغییر یافته است. در دیدگاه جدید علاوه بر شخص مبتلا به بیماری‌هایی چون سرطان، خانواده او نیز مد نظر قرار می‌گیرد. بیماری، تاثیرات متنوعی بر فرد و خانواده او می‌گذارد که باعث پدید آمدن نیازهای گوناگون در بیمار و خانواده‌اش می‌گردد.

وی ادامه داد: این تاثیرات طیف گسترده‌ای از تاثیرات زیستی و بیولوژیک تا اجتماعی و اقتصادی را شامل می‌شود که برای مواجهه با آنها نیاز به تیم درمانی چندتخصصی است. مددکاری اجتماعی یکی از این تخصص‌هاست. در شرایطی که بیماری فرد، صعب‌العلاج باشد، ساختار خانواده او در پی چالش با این عارضه دچار تغییر می‌شود و مسائل و مشکلات تجربه نشده‌ای به خانواده تحمیل می‌گردد. مددکار اجتماعی با توجه به تخصصی که دارد، برای پاسخ مناسب با این مسائل و مشکلات وارد عمل می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به بیماری سرطان در کودکان، گفت: اگر کودک، مبتلا به سرطان باشد، با توجه به آسیب‌پذیری بالقوه او، برخورداری او از حمایت خانواده بیشتر از یک بیمار بزرگسال احساس می شود. مددکار اجتماعی می‌کوشد تا خانواده را برای این نوع از حمایت، توانمند سازد. مددکاران اجتماعی با بهره‌مندی از پشتوانه نظری و رویکردهای مختلف به خانواده‌ها برای گذر از اینگونه بحران‌ها کمک می‌نمایند. از جمله این رویکردها، رویکرد توانمندسازی و همچنین رویکرد قابلیت‌ها و ترمیم‌پذیری خانواده در این شرایط است. در این ارتباط تمرکز فعالیت تخصصی مددکاران اجتماعی بر توانایی‌ها، ظرفیت‎ها و منابعی است که درخانواده و جامعه وجود دارد.

قرائت تاکید کرد: مددکار اجتماعی نقش پل ارتباطی میان ظرفیت‎ها و منابع خانواده و جامعه را ایفا می‌کند. شوک ناشی از بحران، خانواده را در شرایطی قرار می‌دهد که توان استفاده از ظرفیت‌ها و قابلیت‌هایش را نخواهد داشت. وظیفه مددکار اجتماعی است که این ظرفیت‌ها و قابلیت‌ها را در خانواده برای عبور از بحران شناسایی کرده و ارتقاء بخشد. از سوی دیگر مددکار اجتماعی، اطلاعات لازم خانواده از بُعد فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی را در اختیار تیم درمانی قرار می‌دهد تا متخصصان دیگر از این اطلاعات در طرح‌ریزی نقشه درمان بیمار بهره ببرند. شناخت تیم درمان از فرهنگ و محیط زیست اجتماعی خانواده بیمار باعث می‌گردد، ارتباط با بیمار و خانواده او با سهولت بیشتری انجام پذیرد و همراهی آنان از مرحله تشخیص بیماری تا بهبودی را موجب گردد.

این مددکار اجتماعی در پایان گفت: هدف نهایی توانمندسازی، هم ارتقای کیفیت زندگی بیمار و خانواده اوست و هم بازگرداندن عملکرد اجتماعی تک تک افراد خانواده.

یکپارچه‌سازی خدمات حمایتی در سراسر کشور از اهداف کلان مؤسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان محک تا سال ۱۴۰۰ است. محک در نظر دارد تا علاوه بر اینکه کلیه خدماتی که در بیمارستان محک به کودکان ارائه می‌شود را به سراسر کشور منتقل می‌سازد، امکان بهره‌مندی همه کودکان مبتلا به سرطان و خانواده ایشان را از حضور مددکار اجتماعی و روان‌شناس در کنار تیم درمان فراهم کند.

منبع:خبرگزاری مهر

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *