• صفحه اول
 • >
 • خبر
 • >
 • معاون بهداشت وزارت بهداشت: ایدز در ایران جان 10 هزار نفر را گرفته است/ افزایش مبتلایان به ایدز از راه رابطه جنسی

معاون بهداشت وزارت بهداشت: ایدز در ایران جان 10 هزار نفر را گرفته است/ افزایش مبتلایان به ایدز از راه رابطه جنسی

 • بوسیله
 • ۱۳۹۶-۱۱-۲۰
 • خبر
 • 0

ایدز در ایران جان ١٠ هزار نفر را گرفته است/ افزایش مبتلایان به ایدز از راه رابطه جنسىبه گزارش خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان   گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ؛  علیرضا رئیسی در مراسم روز جهانی ایدز که در وزارت بهداشت برگزار شد، با اشاره به برنامه جهانى ٩٠، ٩٠، ٩٠ که در ارتباط با ایدز است، گفت: تا سال ۲۰۲۰ باید ۹۰ درصد افراد مبتلا به ایدز شناسایی شوند و ۹۰ درصد موارد شناسایی شده نیز تحت مراقبت و درمان قرار بگیرند و ۹۰ درصد کسانی که تحت درمان هستند تکثیر ویروس در بدن آن‌ها به حدی کاهش پیدا کند که قابلیت انتقال نداشته باشند.

وی به اهداف برنامه مقابله با ایدز تا پایان سال ۲۰۳۰ اشاره کرد و ادامه داد: تا سال ٢٠٣٠ باید ۹۵ درصد موارد شناسایی شوند و ۹۵ درصد موارد شناسایی شده تحت مراقبت و درمان قرار بگیرند و ۹۵ درصد نیز قابلیت انتقال نداشته باشند.

رئیسی با بیان آمار ابتلا به ایدز در دنیا گفت: تا سال ۲۰۱۶ حدود ۳۶.۷ میلیون نفر به اچ آی وی مبتلا شده‌اند که از این جمعیت ۳۴.۵ میلیون نفر را بالغین و ۲.۱ میلیون نفر مبتلایان به ایدز را کودکان زیر ۱۵ سال تشکیل مى دهند و از شروع اپیدمی ایدز تا پایان سال ۲۰۱۶ حدود ۳۵ میلیون نفر به دلیل ابتلا به این بیماری یا عوارض آن جان خود را از دست دادند.

معاون بهداشت اظهار کرد: در سال ۲۰۱۶ تعداد ۱.۸ میلیون مورد جدید ابتلا به اچ آی وی در جهان شناخته شد و تعداد موارد جدید ابتلا در کودکان در مقایسه با سال ۲۰۱۰ میلادی کاهش ۴۷ درصدی و در بالغین کاهش ۱۱ درصدی داشت البته در منطقه مدیترانه شرقی تعداد موارد جدید ابتلا به اچ آی وی فقط کاهشی ۴ درصدی داشت که این موضوع نشان از توجه ویژه به این مورد دارد.

وى به افزایش مرگ و میر ناشى از ایدز در منطقه مدیترانه شرقی اشاره کرد و گفت: در جهان سال ٢٠٠٥ حدود ١.٩ میلیون نفر جان خود را به دلیل ایدز از دست دادند اما در سال ٢٠١٦ این میزان به یک میلیون نفر رسید و شاهد کاهش ٤٥ درصدى مرگ و میر ناشى از ایدز بودیم اما در منطقه مدینرانه شرقى مرگ و میر ناشى از ایدز ۱۹ درصد افزایش داشته است اما این در حالى است که دنیا به سمت کنترل این بیماری می‌رود.

رئیسى در ادامه میزان دسترسى مبتلایان به ایدز را در دنیا تشریح کرد و افزود: در سال ۲۰۱۰ تعداد ۷.۷ میلیون نفر و در سال ۲۰۱۵ تعداد ۱۷.۱ میلیون نفر و در سال ۲۰۱۶ ۱۹.۵ میلیون نفر به درمان ایدز دسترسی داشتند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به آمار ایدز در ایران تا ابتداى پاییز سال ٩٦ گفت: ۶۶ هزار و ٣٥٩ مبتلا به اچ آی وی در ایران وجود دارند که ٣٦ هزار و ٥٧١ نفر از آنها شناسایی شدند و تاکنون ١٠ هزار و ٩٧ نفر به دلیل ابتلا به ایدز جان خود را در کشور از دست دادند.

کاهش آمار انتقال ایدز از راه اعتیاد در ایران

رئیسی با اشاره به سیر صعودى انتقال ایدز از راه جنسى گفت: انتقال ایدز از راه رابطه جنسی در کشور در حال افزایش است و کارهایی که در زندان‌ها و جاهای دیگر در زمینه کاهش ابتلا از طریق سرنگ آلوده انجام شد، موفقیت آمیز بوده است و شاهد کاهش انتقال ایدز از راه اعتیاد و افزایش انتقال از طریق رابطه جنسی هستیم و سال گذشته آمار ابتلا به ایدز از راه اعتیاد و رابطه جنسى یکسان بوده است.

وی به اقدامات انجام شده در حاشیه شهرها و نقاط آسیب اشاره کرد و افزود: در طرح تحول سلامت به محرومان و حاشیه نشینان خدمات زیادی داد شد و ۱۱ میلیون نفر تحت پوشش خدمات بهداشتی و درمانی قرار گرفتند و سطح دسترسی خدمات افزایش پیدا کرد.

 رییسی عنوان کرد: یکی از اهداف ما برای راه اندازی مراکز بهداشتی آموزش در زمینه اعتیاد و ایدز بود و ادغام خدمات بیماریابی اچ آی وی در قالب شبکه نیز در حال توسعه است.

وى تصریح کرد: از ابتدای سال ۹۶ همه جمعیت مناطق حاشیه نشین تحت پوشش خدمات قرار گرفتند و در ۶ ماه نخست امسال ۱۲۸ هزار زن باردار آزمایش شدند و تاکنون ۳۰ زن باردار مبتلا تشخیص داده شدند و تحت مراقبت و درمان قرار گرفتند و در یکسال گذشته ٢١٣ زن باردار مبتلا به ایدز شناسایى شدند واز ١١٢ نوزاد متولد شده ٩٧ درصد سالم بودند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت عنوان کرد: با توجه به میزان پیشرفت در برنامه پیشگیرى و مقابله با ایدز و اچ آی وی کار بسیار سخت و دشواری پیش رو داریم البته باید بدانیم که این بیماری فقط به دست وزارت بهداشت قابل کنترل نیست، بلکه ایدز یک بیماری اجتماعی است و همه باید اقدامى ملی انجام شود و همه در این زمینه دست به دست هم بدهیم و فعالیت کنیم.

سلامتى حقى براى همه ، شعار امسال روز جهانى ایدز

در ادامه افسر کازرونى رئیس اداره کنترل ایدز و بیماری های آمیزشی در همایش روز جهانی مبارزه با ایدز که در وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: شعار امسال روز جهانی مبارزه با ایدز « سلامتی حقی برای همه با اطلاع رسانی، پیشگیری، تشخیص زود هنگام درمان و حمایت از مبتلایان HIV» است.

وى ادامه داد: حق سلامتی برای افراد مبتلا به HIV و ایدز شامل مواردی مثل تصمیم گیری در مورد سلامتی خود، پیشگیری و درمان با توام با احترام و بدون تبعیض است.

 کازرونى عنوان کرد: بسیارى از افراد مبتلا بهHIV یا ایدز به دلیل عوامل متفاوتى که ناشی از انگ و تبعیض است ممکن است از وضعیت ابتلای خود اطلاعی نداشته باشند و در مراحل اولیه بیمارى شناخته نشوند.

وى با تاکید بر لزوم افزایش آگاهى بخشى‌ها در زمینه بیمارى ایدز عنوان کرد: در زمینه اچ ای وی و راه‌های پیشگیری از آن باید اطلاع رسانی گسترده در جامعه انجام شود و رسانه ها و دستگاه هاى مختلف در این زمینه تلاش کنند.

کازرونى به نقش حمایتى برخى دستگاه ها اشاره کرد و گفت: وزارت کشور نقش کلیدی و حمایت کننده‌اى در هماهنگی و تشکیل کارگروه‌های استانی و قرار دادن برنامه کنترل ایدز در اعتبارات آسیب‌های اجتماعی وزارت بهداشت و سایر سازمان‌ها دارد همچنین در این زمینه صدا و سیما، سازمان زندان ها و سازمان هاى مردم نهاد نیز تاثیر بسزایى دارند.

انتهاى پیام/

 

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *