نوبخت: اعتبار طرح تحول سلامت در بودجه 97 گنجانده می‌شود

به گزارش خبرگزاری خانه ملت ، محمدباقر نوبخت در چهاردهمین بزرگداشت اهدای عضو(جشن نفس) در سالن همایش های برج میلاد افزود: در حوزه سلامت دکتر هاشمی ( وزیر بهداشت) را تقدیس می کنم که فشار فراوانی در این چهار سال (در راستای اجرای طرح تحول سلامت) به او وارد شد.

معاون رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: هر طرح می تواند ایرادات و مشکلاتی داشته باشد اما این سیاست برای مردم در دولت دوازدهم هم تکرار خواهد شد.

سخنگوی دولت گفت: در بودجه سال ٩٧ با همه مضیقه ها دو کار برجسته ای انجام شد که یکی اشتغال بزرگ برای جوانان و دیگری سلامت جامعه در کنار کاهش فقر مطلق است.

وی ادامه داد: آخرین سفارش آقای روحانی این بود هر آنچه برای اجرای طرح تحول سلامت نیاز است با توجه به حاشیه هایی که برای دانشگاه ها، داروخانه ها و شرکت های دارویی پیش آمد در بودجه سال ٩٧ بحث سلامت مردم بطور ویژه در لایحه بودجه گنجانده شود.

**دولت به موضوع اهدای عضو کمک می کند
نوبخت تصریح کرد: اعلام می کنم دولت از این مساعدت ها مضایقه نخواهد کرد و دولت بر خود فرض می کند آنچه می تواند برای انجمن اهدای عضو انجام دهد و در بحث نقل و انتقال اعضای اهدایی کمک خواهد کرد.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه هر هفته در جلسات متعدد حقوقی و غیره شرکت می کنم، خطاب به حضار گفت: هیچ جلسه ای تا کنون مانند این جلسه برای من ارزشمند و دوست داشتنی نبود و درود خدا بر شما و همه انسانهای ارزشمندی که با اهدای عضو، این فرصت را برای زندگی مجدد عزیزان وطن فراهم کرده اند.

وی ادامه داد: درود خدا بر خانواده ای که چنین اجازه ای دادند؛ درود خدا بر انسان هایی که این امکانات را دریافت کردند تا با استمرار حیات بتوانند زمینه حیات بخشی برای جامعه باشند و همچنین درود خدا به آن هنرمندان واقعی، پزشکان عزیزی که با علم و دانش و با دستان پاک که برخی بدون وضو دست به بدن بیماری نمی زنند، موجبات این زندگی مجدد را فراهم می کنند.

وی به نقل از یکی از پزشکان گفت: ایامی که امام راحل بیمار بودند هیچگاه دکتر فاضل بدون وضو به بدن حضرت امام برای معالجه دست نزدند.

** اهدای عضو، فرهنگ مشترک ایرانیت و اسلامیت است
نوبخت اظهار کرد: اگر بخواهیم فرهنگ مشترک دین و ملیت و اسلامیت و ایرانیت را بیان کنیم، همین فرهنگ اهدای عضو است.

وی ادامه داد: پنج تا هشت هزار بیمار در سال دچار مرگ مغزی می شوند که تا چهار هزار تن از آنان می توانند اهدای عضو کنند و برخی هم با اهدای بافت، ٥٣ بیمار را می توانند از معلولیت نجات دهند که در مجموع بیش از ٢٠٠ هزار نفر از معلولیت رها می شوند و این ظرفیت بالایی است که در ایرانیان وجود دارد.

** 80 میلیون ایرانی همیشه پای کارند
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه با مباهات اعلام می کنم که یک ایرانی ام، گفت: وقتی برای بازدید از مناطق زلزله زده در کرمانشاه حضور داشتم و حضور فعال مردم را در کرمانشاه مشاهده کردم، به ایرانی بودن خود افتخار کردم چون مردم ما هر جا خون نیاز بود اهدا کردند و درحال حاضر هم هر جا کمک ضرورت داشته باشد، دریغ نمی کنند.

وی ادامه داد: ٨٠ میلیون ایرانی داریم که همیشه پای کارند و باید یک انگیزش فرهنگی هم داشته باشیم که برخی هنرمندان ما جدای هنر کاری، هنر زندگی دارند و می توانند بدون سیاست ورز بودن، فعالیت سیاسی انجام دهند و مردم را در رفتن به پای صندوق های رای تشویق کنند و در بحث فرهنگی و فرهنگ سازی برخی امور مانند اهدای عضو هم فعالیت گسترده ای داشته باشند و این یعنی هنرمندان ما یک سر و گردن بالاتر از بقیه هنرمندان هستند.

به گزارش ایرنا ، جشن نفس امروز جمعه با حضور جمع فراوانی از خانواده های اهدا کننده و گیرندگان عضو در سالن همایش های بین المللی برج میلاد برگزار شد.

به گزارش ایرنا، این همایش با حضور محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت، سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، علی نوبخت رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، محمدعلی نجفی شهردار تهران، ایرج فاضل پدرعلم پبوند کشور و جمعی دیگر از مسئولان و همچنین هنرمندان و ورزشکاران برجسته همراه بود.

در این همایش از اولیای دم چند اهداکننده عضو و همچنین فعالان عرصه اهدای عضو قدردانی شد./

پایان پیام

منبع:خبرگزاری خانه ملت

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *