• صفحه اول
 • >
 • خبر
 • >
 • وزیر بهداشت تشریح کرد: وظیفه حاکمیت و خانواده‌ها در مراقبت از ابتلای افراد به ویروس HIV

وزیر بهداشت تشریح کرد: وظیفه حاکمیت و خانواده‌ها در مراقبت از ابتلای افراد به ویروس HIV

 • بوسیله
 • ۱۳۹۶-۱۱-۱۸
 • خبر
 • 0

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) ، سید حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در همایش روز جهانی ایدز که امروز 11 آذرماه، در سالن همایش‌های جوادالائمه ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، ضمن تقدیر از تمامی افرادی که در مسیر کاهش مبتلایان به ایدز شناسایی و درمان‌ آنها تلاش کرد‌ه‌اند، اظهار کرد: این مسیر که امروز پیموده شده مسیر سختی است که هنوز مشکلات بسیاری وجود دارد.

وی افزود: بیش از 10 هزار نفر در حال درمان بوده و در قالب طرح تحول سلامت که بیش از 10 میلیون نفر از افراد تحت مراقبت قرار گرفته‌اند ما به شناسایی و پیشگیری از ابتلا موارد جدید HIV پرداخته‌ایم؛ همچنین اجازه داده شده که در نقاط آسیب پذیر و جاهایی که احتمال بروز بیماری وجود دارد حضور بیشتری داشته باشیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عنوان کرد: در این برنامه ما 316 هزار زن باردار را تحت مراقبت قرار داده و 249 نفر را آزمایش کرده که از این تعداد 74 نفر مبتلا به ایدز شناسایی شدند. خوشبختانه با مراقبت و درمان 97 درصد نوزادان به دنیا آمده از این زن‌ها سالم هستند.

وی با بیان اینکه از حیث آگاهی بخشی کارهای بسیار مهمی در کشور صورت گرفته است، گفت: این تلاش‌ها به علاوه کارهایی که صدا و سیما با ساخت و پخش سریال پریا که در رابطه با ایدز بود بسیار مؤثر بوده و تعداد مراجعان برای آزمایش و تشخیص بیماری افزایش پیدا کرد.

وزیر بهداشت همچنین از تربیت و اعزام 200 درمانگر ایدز در کشور خبر داد و گفت: اعزام این درمانگران گام چهارم برای نظارت، کنترل و مراقبت از مبتلایان به این بیماری است.

وزیر بهداشت با ذکر خاطره‌ای از مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی عنوان کرد: من برای اولین بار در کشور از زبان خطیب وقت نماز جمعه در 30 سال پیش حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در مورد این بیماری شنیدم و اینکه یکی از امتیازات کشور ما اعتقادات دینی و مذهبی بوده و خدا را شکر که این بیماری که بیشتر به وسیله بی‌اخلاقی جوامع غربی شیوع پیدا کرده در کشور ما امکان شیوع کمتری وجود دارد، متاسفانه علی‌رغم این اعتقادات هیچ وقت فکر نمی‌کردیم که در کشور ما حتی یک مورد پیدا شود، اما امروز با موارد چند 10 هزار نفری مواجه هستیم که هر سال تعداد آنها افزایش پیدا می‌کند. این علیرغم تمامی تلاش‌های افراد در این حوزه است.

هاشمی ادامه داد: اگر به وضعیت آسیب‌های اجتماعی به طور عمیق نگاه کنیم، اگر انسان از غصه دق کند روا است. اعتیاد، طلاق، ایدز و فحشا زیبنده این کشور نیست، زیبنده این مردم نیست، مردمی که حاضرند به خاطر اعتقادات و دین خود همه چیز و حتی جانشان را فدا کنند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه بخشی از این اشکالات به سیاستمداران و بخشی دیگر به رفع مسئولیت مردم باز می‌گردد، اظهار کرد: مسئولان و سیاستمداران باید کارنامه متفاوتری از آنچه که هست ارائه دهند. مردم نیز نباید بی توجه بوده و همه چیز را از دولت یا حاکمیت بخواهند، اگر دولت کار درست را انجام نداد ما نباید در زمینه تربیت فرزند بی‌تفاوت باشیم. این بی مسئولیتی خودمان است، آنجایی که آسیب می‌بینیم دنبال مقصر می‌گردیم. مردم باید رعایت کنند نخست روابط خود را بهبود بخشیده و فارغ از اعتقادات خود به خاطر سلامت خویش و فرزندان تلاش خود را انجام دهند. من به عنوان یک مسئول نخست باید از فرزندانم مراقبت کنم، این مهمترین وظیفه یک پدر و مادر است.

وی با انتقاد از وضعیت اعتیاد، فقر و آسیب‌های اجتماعی در کشور، عنوان کرد: این کارنامه زشتی است که این تعداد معتاد در کشور وجود داشته و میزان طلاق ما بالا باشد. از این بابت باید مسئولیت بیشتری را بپذیریم.

وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به اهمیت اطلاع رسانی در رابطه با بیماری ایدز و HIV مثبت عنوان کرد: من با بی‌عفتی در اطلاع رسانی بسیار مخالف هستم، از سوی دیگر باید در این رابطه اطلاع رسانی شود، لذا برای صحبت کردن در زمینه ایدز باید بسیار مراقب بود و هنرمندانه به گونه‌ای که بی‌حیایی ایجاد نشود در این زمینه اطلاع رسانی کنیم.

وی با بیان اینکه توانمندسازی مردم برای مقابله با ایدز بسیار مهم است، تصریح کرد: ابتلا به این بیماری مصیبت بسیار بزرگی است؛ نباید فکر کرد که تنها افراد لااوبالی مبتلا می‌شوند، همه مردم در معرض ابتلا هستند چرا که این بیماری می‌تواند تا سال‌ها ناشناس بماند.

وزیر بهداشت ضمن ابراز امیدواری نسبت به کاهش میزان ابتلا به ایدز در کشور یادآور شد: تمامی ارگان‌ها، نهادها و افراد در زمینه کاهش ایدز مسئولیت دارند، همچنین خانواده‌ها نیز وظیفه بسیار سنگینی در این راستا بر دوششان است. آن بخشی که مربوط به حکومت می‌شود بررسی علت آن است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه 30 سال قبل افتخار می‌کردیم که یک فرد مبتلا نداریم، عنوان کرد: امروز در شرایطی هستیم که به حال برخی از کشورها که ساختارهای بهداشتی ضعیفی دارند غبطه می‌خوریم. اگر نبود زیر ساخت‌های بهداشتی ما وضعیت ما بدتر از کشورهای آفریقایی بود. بیش از این کاری نمی‌توانیم بکنیم؛ کار در وهله اول در دست جوانان و پدر و مادر آنان است، یک جوان نباید فکر کند که بیماری و ابتلا از او دور بوده و برای همسایه است.

وزیر بهداشت با تاکید بر نقش مسئولان در کاهش اعتیاد، فقر و افزایش سطح اشتغال تاکید کرد: باید از همکاری همه به ویژه مراجع، علما، خطبا، ورزشکاران و هنرمندان و سایر افراد تاثیرگذار در جامعه برای کاهش ابتلا به ایدز کمک بگیریم.

منبع:خبرگزاری قرآن

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *