پیامدهای ترش کردن در طولانی‌مدت

مشکلات دستگاه گوارش کاهش وزن علایم ریفلاکس ریفلاکس رفلاکس ترش کردن اسید معده

ریفلاکس یا ترش کردن عارضه ای گوارشی است که اکثر افراد جامعه به آن دچار می شوند . این عارضه در صورت عدم درمان به موقع می تواند زمینه ساز ابتلا به سرطان مری شود. دکتر همایون زجاجی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این بخش در مورد ریفلاکس توضیحات ویژه ای داده اند که با هم می خوانیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اثر کاهش وزن، عدم مصرف غذاهای چرب و محرک در درمان ریفلاکس معده، گفت: بازگشت محتویات معده به دهان یا اصطلاحاً ترش کردن اگر با علایمی چون گیر کردن لقمه در مری، کاهش وزن و استفراغ خونی همراه باشد، خطرناک محسوب می‌شود و افرادی با این علائم باید سریعا به پزشک مراجعه کنند.

دکتر همایون زجاجی در هفدهمین کنگره گوارش و کبد ایران اظهارداشت: ریفلاکس یا ترش کردن یکی از مشکلات دستگاه گوارش و جزو شایع‌ترین بیماری‌ها در جهان به شمار می‌رود که درصد زیادی از افراد را در طول زندگی مبتلا می‌کند.

مشکلات دستگاه گوارش کاهش وزن علایم ریفلاکس ریفلاکس رفلاکس ترش کردن اسید معده
وی افزود: دفعات ریفلاکس در برخی افراد بسیار زیاد است و در نتیجه مشکل آنها حساس‌تر است و باید مورد بررسی قرار گیرد. همچنین20 تا 25 درصد مردم تقریباً دچار علایم ریفلاکس بوده و 10 درصد افراد هر روز دچار این مشکل می‌شوند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: برگشت اسید از معده به مری سبب ریفلاکس می‌شود که البته این مساله در همه افراد وجود دارد ولی مری به صورت طبیعی توانایی خنثی کردن این اسید را داشته و زمانی که میزان و دفعات برگشت اسید زیاد شود توانایی آن برای خنثی کردن اسید کاهش می یابد.
زجاجی گفت: گاهی در افراد دچار ریفلاکس علایمی همچون سرفه و گرفتگی صدا نیز دیده می‌شود. همچنین ریفلاکس به تنهایی ممکن است خطرناک نباشد ولی درمان نشدن آن در مدت طولانی عوارضی را برای فرد به همراه خواهد داشت.
وی اضافه کرد: در صورت درمان نشدن ریفلاکس مخاط مری دچار آسیب شده و به مرور زخم مری و التهاب مری ایجاد خواهد شد و در درصد کمی از افراد می‌تواند زمینه‌ساز ابتلا به سرطان تحتانی مری شود.

مشکلات دستگاه گوارش کاهش وزن علایم ریفلاکس ریفلاکس رفلاکس ترش کردن اسید معده
این فوق تخصص گوارش و کبد خاطرنشان کرد: کاهش اضافه وزن، عدم مصرف غذاهای چرب و محرک همچون فلفل و ادویه، انواع سس و نوشابه در درمان ر یفلاکس بسیار مؤثر است همچنین توصیه می‌شود افراد بین شام خوردن و خوابشان حداقل دو ساعت فاصله بگذارند تا علایم ریفلاکس در آنها تشدید نشود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم شهید بهشتی اضافه کرد: درمان دارویی ریفلاکس نیز بسیار مؤثر است و پزشک بر اساس تشخیص خود داروهای مرتبط با آن را برای بیمار ارائه می‌کند. البته طول دوره درمان بستگی به علایم فرد داشته و در صورتی که مشکل فرد به درازمدت بیانجامد آندوسکوپی نیز ممکن است توصیه شود.
وی گفت: در صورتی که ریفلاکس با علایمی چون گیر کردن لقمه در مری، کاهش وزن و استفراغ خونی همراه باشد می‌تواند خطرناک باشد و افراد باید این موارد را جدی بگیرند و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنند.

سلامت آنلاین

منبع:دکتر سلام

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *